زندگی نامه و کتاب های اسپنسر جانسون

یک دقیقه می تواند همه چیز را عوض کند نوشته ی کن بلانچارد و اسپنسر جانسون

بیوگرافی (زندگینامه) اسپنسر جانسون

دکتر اسپنسرجانسون یا همان پاتریک اسپنسر جانسون ( Spencer Johnson )، متولد (۲۴ نوامبر ۱۹۳۸) یکی ازمحبوبترین و بزرگترین نویسنده های جهان در حوزه ی روانشناسی و همچنین  فیزیکدان و نویسنده آمریکایی بود که در ۰۳ ژوئیه ۲۰۱۷ میلادی که درسن ۷۸ سالگی در گذشت.

میلیون ها نفر از خوانندگان کتابهای او توانسته اند به سادگی با اعتماد به خود در شغل و زندگی به موفقیت وکامیابی دست پیدا کنند .

  از جانسون درUSA Today به عنوان ” پادشاه تمثیل ” نام برده شده چرا که او موضوعات پیچیده را دریافت کرده و پاسخ‌های ساده و کارا ارائه می‌دهد.

بعد از فارغ التحصیل شدن در رشته روانشناسی از دانشگاهی در جنوب کالیفرنیا ،جانسون مقام M.D را از رویال کالج در ابرلند دریافت نمود و دستیاری پزشکی را در مایو کلینیک ومدرسه هاروارد مدیکال  کامل نمود. حکایتهای دکتر اسپنسر جانسون بدون هیچگونه محدودیت زمانی توانسته است اعتماد بسیاری از خوانندگان کتابهایش را جلب نموده و شغل و زندگی میلیونها نفر را در سراسر جهان متغیر سازد…

– کتابهای اسپنسر جانسون

1- کتاب قله‌ها و دره‌ها

2- کتاب چه کسی پنیر من را برداشت

کتاب چه کسی پنیر من را برداشت مناسب نوجوانان است، که البته به این معنی نیست که، این کتاب برای بزرگسالان نیست . منظور از پنیر هر چیزی میتواند باشد . هر شخصی داستان زندگی خودش را دارد . پس پنیر شما گمشده ی زندگی شماست . اگر فکر میکنید این دنیا عادل نیست ، اگر فکر میکنید حق شما را خورده اند !.  پارتی نداشته اید!،  یا فرضا تحصیل کرده ای موفق بودید ، ولی در کار و زندگی بدلیل کاستی و نابرابری ها زندگی شما طبق برنامه پیش نرفته است ، این کتاب را توصیه میکنم .

چه کسی پنیر مرا برداشت
چه کسی پنیر من را برداشت

این کتاب میگوید که شما باید همیشه آماده تغییر باشید . شاید کاری که قبلا درست بوده حالا بی فاید شمرده می شود. شاید باید شما راه خود را عوض کنید. در واقع کسی پنیر شما را بر نداشته این شما هستید که میخواهید آن پنیر رویایی خود را با همان فکر قبلی بدست آورید . گاهی پنیرها بد بو و خراب می شوند یعنی باز باید تغییر کنید .

نقل قولی ماندگار از اریک هافر در ارتباط با کتاب چه کسی پنیر من را برداشت :

 

نقل قولی ماندگار از اریک هافر به یادگار مانده است . در یکی از درس ها ی برنامه ی ۶ دقیقه تا موفقیت به صحبت وی اشاره شده است . او گفت : افرادی که همواره آموزش می بینند (دانش-آموزان)، یعنی در تمام مرحل زندگی دانش آموز و دانشجو باقی می مانند، مالکان حقیقی زمین خواهند بود، ولی آنها که صرفا در دوره ای آموزش دیده اند و به قول و روایت اشتباهی فارغ التحصیل خوانده می شوند تنها با ابزارهایی از دانش و آگاهی به زیبایی مجهز شده اند (مثلا مدرک فارغ التحصیلی) که ممکن است برای دنیایی که اکنون تغییر کرده کارایی ندارد.

 

مالکان حقیقی زمین کسانی هستند که همواره خود را با دانش نوین به روز می کنند
مالکان حقیقی زمین کسانی هستند که همواره خود را با دانش نوین به روز می کنند

 

دقیقا این بیانی از وضعیت رشته های دانشگاهی ، نحوه ی آموزشی با منابع قدیمی و تکراری است که دیگر بازار کاری برای خود نمی یابند .

شخصیت های کتاب چه کسی پنیر من را برداشت :

این کتاب دارای ۴ شخصیت خیالی است . Hem & Haw & Sniff & Scurry . ببینید کدام هستید . من خودم مدتها Hem بودم هنوز هم گاهی میشوم ولی باید دست بردارید باید کار کنید فکری کنید شما باید Haw شوید.

برای من داستان اینگونه تمام شد فرض کنید بچه های دهه ی ۶۰ هستید و این برداشت من از این کتاب در زندگی من بود . Sniff & Scurry  دو شخصیتی بودند که خیلی باهوش نبودند آنها بیشتر فعالیت میکردند همه جا سرک میکشیدند و بقولی گلیم خود را از آب بیرون میکشیدند اینها همانند شخصیت های دوران مدرسه بودند که نمرات بدی داشتند و آینده نه چندان روشن ولی آنها شاید خیلی خلاق و باهوش نبودند ولی همیشه کاری میکردند اینها همان کسانی هستند که تحصیلات چندانی ندارند ولی بلافاصله وارد بازار کار شدند هر چه بود بالاخره کاره ای شدند یا خیلی عالی یا در کل گلیم خود را از آب بیرون کشیدند چون زود دست بکار شدند و کار میکردند.

چه کسی پنیر مرا برداشت
چه کسی پنیر من را برداشت Hem & Haw & Sniff & Scurry

در این میان من بمانند Hem & Haw هستم فکر کردیم خیلی باهوشیم فکر میکردیم فقط درس بخونیم یکاره ای میشیم خوب یک زمانی این تئوری کار میکرد !
حالا زمانه عوض شده و ما مشغول خوردن پنیرمان بودیم !. (پنیر = همان باورها و رفتن به دانشگاه و مدارک بالاتر ) . غافل ازاینکه شرایط در حال تغییر است . در حالی که آن دو بچه درس نخوان که به اشتباه می گفتیم تنبله ! Sniff & Scurry داشتند مداوما کاری میکردند . ما هم درسمان را تمام کردیم آمدیم وارد بازار کار بشویم . ولی دیدیم این پنیر آن پنیر نیست یا بقولی پنیر ما رو برده اند ! (بماند که واقعا بعضی ها واقعا بردنددد ! ) ولی واقعا کی پنیر ما رو برد ؟ بهتر نبود مقداری حواسمان به بازار کار و یک لقمه نان می بود . حالا که این مدارک بکار نمی آید بهتر نیست از غر غر کردن دست برداریم و فقط نگوییم من آن پنیر را میخواهم (فقط تو اون رشته تو اون موقعیت شغلی با اون پرستیژ کار میکنم ) . باید کاری بکنیم . باید حرکتی بکنیم . فکری بکنیم باید ما Haw شویم کسی که تصمیم به تغییر گرفت و بالاخره پنیرهای جدید بهتری پیدا کرد !

3- کتاب نقش پدر در تربيت كودك (پدر يك دقيقه‌اي)

4- کتاب نقش مادر در تربيت كودك (مادر يك دقيقه‌اي)

5- کتاب عذرخواهي يك دقيقه‌اي: روشي موثر براي حل مشكلات

6- کتاب معلم يك دقيقه‌اي

7- يك دقيقه براي خودم

8- کتاب مدیر یک دقیقه ای

کتاب مدیر یک دقیقه ای در مورد تشویق های یک دقیقه ای توضیح می دهد که مدیر باید خیلی واضح و روشن بگوید که چه کاری به درستی انجام شده و کارکنان خود را بلافاصله تشویق کند، به کارکنان بگوید که چقدر از کارشان راضی و خوشحال است و آن ها را به انجام دوباره ی ان کار تشویق کند و بسیاری نکات و آموزش هایی که در این کتاب درمی یابید.

این کتاب به مدیران یادآوری می کند که تک تک کارمندانش به عنوان منابع آگاهی و دانایی شرکت حساب می شود. اینکه انسان ها چگونه میتوانند به نتایج ارزشمند برسند و به یکدیگر و سازمان علاقمند باشند.

 

مراحل قدم گذاشتن در رسیدن به اهداف از نظر کتاب مدیر یک دقیقه ای عبارتند از :

 

 1. توافق روی اهداف .
 2. مشخص کردن رفتار صحیح .
 3. اهداف را در کمتر از ۲۵۰کلمه روی یک کاغذ بنویسیم .
 4. خواندن هر هدف در صورتی که کمتر از یک دقیقه طول بکشد .
 5. اختصاص یک دقیقه زمان به ارزیابی عملکردها .
 6. ببینید رفتارتان با اهدافتان همخوانی دارد یا خیر.

 

 

 

یک دقیقه می تواند همه چیز را عوض کند نوشته ی کن بلانچارد و اسپنسر جانسون

یک دقیقه می تواند همه چیز را عوض کند نوشته ی کن بلانچارد و اسپنسر جانسون

 

مدیریت یک دقیقه‏ ای روشی تازه است (بود!) برای به دست آوردن نتایج بهتر و مؤثرتر. نویسنده ی کتاب آقای برانکارد اسپنسر جانسون یک مدیر است که تا قبل از مطالعه کتابِ مدیر یک دقیقه‏ ای یک مدیر با شگرد و روش ساده که اکثر مدیران از آن استفاده می‏کنند، بود. ایشان بعد از خواندن کتاب ذکر شده تصمیم گرفت با نویسنده کتاب که خود از مدیرانی بود که توانسته بود از طریق این روش یک شرکت نامنظم را به یکی از بهترین مؤسسات تبدیل کند، ملاقات کند.
ایشان پس از تماس تلفنی با مدیر یک دقیقه‏ ای و مشخص کردن قرار ملاقات به دیدار مدیر موفق رفت. او مردی حدودا میانسال بود که پشت پنجره ایستاده بود. زمانی که برانکارد وارد اتاق شد، پس از تعارفات میان دو مدیر از او خواست که در مورد کتاب و روش کار و استفاده از آن برایش توضیح دهد؛ مدیر یک دقیقه‏ ای که مردی خوش برخورد بود خواسته همکار جوان خود را پذیرفت و شروع به توضیح دادن نمود.

او ابتدا چند جمله‏ ای را که به شکل لوح روی دیوار بود برای همکار جوان خود گفت؛ در میان این جملات نوشته بسیار زیبایی بود که اینگونه نوشته شده بود که مبنا و شاخص این روش محسوب می‏شود:

شاخص مدیریت یک دقیقه‏ ای چیست ؟

 

این که هر روز هر از گاهی به چهره کسانی که به آنان مدیریت می‏کنیم بنگریم، و بیندیشیم که آنان منابع مهم ما هستند.
سپس وارد جزئیات مدیر یک دقیقه ای شد. او ابتدا با معرفی روش ABC به برانکارد شروع کرد؛ توضیح او اینگونه بود که گفت: ABC آن حرف یا کلمه‏ هایی که برای آموزش در مدارس استفاده می‏شود نیست، بلکه ABC الفبای مدیریت یک دقیقه‏ ای است.
 • A – Activators . فعال‏ کننده ‏ها . فعال ‏کننده‏ ها کارهایی است که مدیر یک دقیقه‏ ای قبل از آن که از کادر خود انتظار کاری را داشته باشد باید انجام دهد.
 • B – Behavior . کار یا هدفی که یک مدیر برای کادر خود توضیح داده و از آنان انتظار دارد که برای او انجام دهند.
 • C – Consequences . نتایج یا پیامدی که یک مدیر یک دقیقه‏ ای توقع دارد به دست بیاورد.
کتاب صوتی مدیر یک دقیقه ای
کتاب مدیر یک دقیقه ای
اگر مدیران بتوانند فعال ‏کننده‏ های لازم را تشخیص دهند و اعمال کنند و همچنین رفتاری را که پس از پایان هر اجرا لازم است به درستی انجام دهند به عملکرد و اجرای بهتر کار دست می‏یابند .
مهم‏ترین فعال‏ کننده هدف‏ گذاری است .
مدیر با کمی توضیح دادن برای دوست جوان خود به او می‏گوید که همیشه اجرای مطلوب و خوب در مراحل رفتاری نمایان است. یعنی قابل مشاهده و اندازه‏ گیری است و ما می‏توانیم با مشاهده رفتار کادر خود تصمیم بگیریم چه وقت هدف را برای کادر توضیح و چه وقت توبیخ می‏کنیم.
در ادامه توضیحات مدیر یک دقیقه‏ ای می‏گوید که ما هیچ وقت یک کارآموز را توبیخ نمی‏ کنیم . زیرا ممکن است که او را از کار خود دلسرد کنیم و راه او را عوض کنیم . بلکه ما تنها کسانی را توبیخ می‏کنیم که می‏دانیم می‏توانستند کار خود را بهتر انجام دهند و این کار را نکردند .
همیشه توبیخ را با تمجید پایان دهیم.
زمانی که یک مدیر می‏خواهد توبیخ کند، باید بداند که چگونه توبیخ کند. برای مثال اگر مدیر توبیخ خود را با تمجید تمام کند، فرد پس از رفتن او به کار خود می‏ اندیشد و سعی در اصلاح خویش می‏نماید (توضیحات از مدیر ایران) .

9- کتاب هدیه

کتاب هدیه درباره چگونگی برخورد با تغییرات کاری و شخصی است . اسپنسر جانسون در این کتاب، در قالب داستانی کوتاه به خواننده خود گوشزد می‌کند که چگونه به آرامش خاطر ، خلاقیت و موفقیت دست یابد . او دستیابی به این راز را هدیه‌ای می‌داند که هر فردی می‌تواند به خودش بدهد . هدیه‌ای که از لذت بردن از زمان حال به دست می‌آید . نکته قابل توجه در کارهای اسپنسر آن است که قادر می‌باشد پیچیده‌ترین موضوعات را با ساده‌ترین راه‌های علمی حل کند . همین نکته باعث شده است کارهای او در شمار پرفروش‌ترین آثار نیویورک تایمزقرار بگیرد .

 

 

کتاب هدیه ، نوشته ی دکتر اسپنسر جانسون

 

 

بخش هایی از ابتدای کتاب هدیه :

 

نوجوانی که با پیر مردی در مورد هدیه صحبت می کردند . نوجوان به پیرمرد گفت : شما به من گفتی وقتی هدیه را دریافت کنم خوشحال ترو موفق تر خواهم بود . پس منظورتان از موفق تر چیست ؟ پیرمرد جواب داد : موفق تر بودن ، یعنی پیشرفت به سوی چیزی که آن را مهم می دانی . نوجوان سر درگم شد و معنای هدیه آن جور که باید بداند ،ندانست. پیرمرد جواب داد : تو قبلا می دانستی هدیه چیست ؟ تو قبلا می دانستی کجا آن را پیدا می کنی. و تو قبلا می دانستی چگونه می تواند ترا خوشحال تر و موفق تر سازد. وقتی جوان تر بودی آن را بهتر می شناختی. فقط آن را فراموش کرده ای. و نوجوان پا به جوانی گذاشت و هنوز در فکر حرفهای آن پیرمرد بود که هدیه به معنای چیست ؟ او شغلش چمن زنی بود و از بودن در زمان حال خوشحال بود و از کارش لذت می برد. و بعد در یک لحظه آن را دریافت و پی برد منظور از هدیه چیست…  چیزی که همیشه بوده است ؛ چیزی که هم اکنون حقیقت دارد : هدیه گذشته نیست ، هدیه آینده نیست، هدیه زمان حال است …  هدیه ، یعنی اکنون !

 

10- کتاب بله یا خیر

بله یا خیر ، یا همان کتاب راهنمای تصمیم گیری بهتر اثر اسپنسر جانسون  است. راه کارهای تصمیم گیری ذکر شده در کتاب راهنمای تصمیم گیری بهتر برای قشر جوان و حتی مدیران بسیار مناسب می باشد .  همه ی ما همواره با چالش های تصمیم گیری در حین کار و قبل از شروع کار مواجه هستیم . مکمل عالی این کتاب ، کتاب شیب است که کار شما را در بسیاری از تصمیم گیری ها راحت تر میکند .چرا که انتخاب های بزرگی پیش رو دارند البته عموم جامعه نیز به محتوای این کتاب نیاز خواهند داشت .

کتاب راهنمای تصمیم گیری بهتر برای عموم مردم، هر کسی که می خواهد انتخاب های بهتری داشته باشد، و به ویژه جوانان که در شرایط انتخاب های بزرگ هستند، کمک کننده است .

 

بله یا خیر آری یا نه ، راهنمای تصمیم گیری بهتر
بله یا خیر آری یا نه ، راهنمای تصمیم گیری بهتر اثر اسپنسر جانسون

 

محورهای کتاب بله یا خیر :

 

 • آمادگی برای انتخاب؛
 • راه های انتخاب مؤثرتر با تکیه براستفاده مجدد؛
 • استفاده از نقش نشانه‌ها و نشان دهنده‌ها در انتخاب؛
 • نکاتی در مورد انتخاب های مهم، مثل انتخاب همسر و دامنه فعالیت؛
 • توجه دادن به انتخاب‌های بسیار مهمی که در قریب به اتفاق موارد ناآگاهانه اتخاذ می‌شوند، مثل فکر و توجه؛
 • راه های انتخاب شدن؛
 • راه‌های اطمینان نسبی از درستی انتخاب؛
 • اداره کردن انتخاب‌های اشتباه؛
 • و ابزار انتخاب.

 

بله یا خیر آری یا نه نوشته اسپنسر حانسون

 

اگر از برنامه ها و کتاب های دیگر دکتر اسپنسر جانسون اطلاعی دارید که اینجا ذکر نشده است با ما درمیان بگذارید. روحش شاد!

دیدگاهتان را بنویسید